Festyn propagandowy polityczny w Słubicach z okazji 1 maja
Uwaga!
Treści propagandy politycznej:
20. rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Program obchodów
W środę 1 maja 2024 r. w Słubicach i Frankfurcie nad Odrą odbędzie się piknik europejski. Dwumiasto odwiedzą również m.in. ministrowie spraw zagranicznych Polski i Niemiec.
W środę, 1 maja 2024 r. będziemy obchodzić 20. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji Marszałek Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński, Burmistrz Słubic i Prezydent Frankfurtu nad Odrą zapraszają na Słubicko-Frankfurcki Piknik Europejski „20 lat razem w UE" (deptak przy moście).
W programie w godz. 11.00 - 17.00 m.in. kiermasz europejski, atrakcje kulinarne i rozrywkowe, prezentacja regionów przygranicznych, muzyka na żywo, uroczysty koncert w Collegium Polonicum oraz wystawa fotografii na moście.
Szczegółowy program Europejskiej Sceny Kultury: Różnorodność Europy
11.00 - Uroczyste otwarcie i wprowadzenie tematyczne. Krótkie wprowadzenie w tematykę wystawy "Europa ist hier – Tu jest Europa" oraz jej znaczenie dla procesu integracji europejskiej.
11.30 - Muzyczne budowanie mostów: Andrea Lattari z włoskimi przebojami (45 min.). Andrea Lattari prezentuje przykład europejskiej różnorodności kulturowej poprzez muzykę, która tematycznie łączy się z zawartością wystawy.
12.15 „Świadkowie czasów Europy: Podróż obrazami przez historię" (15 min.). Serdecznie zachęcamy gości do indywidualnego zwiedzania wystawy fotograficznej „Europa ist hier – Tu jest Europa". Przekrojowe obrazy przeszłości i teraźniejszości odzwierciedlające europejskie przełomy historyczne dostarczają unikalnej perspektywy na rozwój relacji polsko-niemieckich oraz etapy integracji europejskiej. W atmosferze bezpośredniej interakcji, bez bezpośredniego wpływu kuratora, odwiedzający są zaproszeni do zanurzenia się w głębię fotografii, nawiązując własne, indywidualne powiązania pomiędzy uchwyconymi momentami historycznymi a osobistymi doświadczeniami i perspektywami.
12.45 "Dziecka radość bez granic": przedszkole PINOKIO w programie artystycznym (15 min.). Prezentacja ukazująca, jak kultura od najmłodszych lat kładzie podwaliny pod wspólną europejską przyszłość.
13.00 "Taneczna różnorodność": studio tańca BOHEMA (15 min.). Grupa taneczna BOHEMA ukazuje różnorodność europejskich tradycji tanecznych poprzez swój występ, podkreślając tym samym przesłanie wystawy.
13.15 Wspólna przyszłość – przemówienia (30 min.). Przemowy reprezentantów transgranicznych organizacji o nieustającym znaczeniu współpracy europejskiej i integracji, w kontekście tematyki wystawy.
13.45 "Rockowa Jedność": Freddie Mercury Cover Show (1 godz.). Muzyczne przedstawienie, które za pomocą uniwersalnego języka muzyki celebrować będzie poczucie jedności wśród narodów Europy.
14.45 "Włoskie dźwięki w europejskim dialogu": Andrea Lattari (45 min.). Drugi występ Andrei Lattariego, który kontynuuje pokazywanie roli muzyki jako łącznika w zjednoczonej Europie.
15.30 „Melodie Wspólnoty": Me & Miss Jacobs (1 godz.). Duo łączy różne europejskie tradycje muzyczne w harmonijne zakończenie, zapraszając gości do zanurzenia się w bogactwie kultury europejskiej.
Czym kusi Piknik Funduszy Europejskich
Przy Collegium Polonicum w Słubicach odbędzie się także „Piknik Funduszy Europejskich". Przygotowaliśmy dla Was wiele atrakcji.
Startujemy o godz. 11.00. W programie:
warsztaty z robienia ogrodów skalnych;
degustacja potraw regionalnych;
mozaika ze zdjęć z logo „20 lat Polski w UE";
układanie 40 tys. klocków LEGO;
mobilna fotobudka;
strefa relaksu i inne.
Na terenie naszego stoiska emitowane będą także spoty unijne, które pokażą, jak w minionych latach zmieniło się Lubuskie. To dobra okazja, by poznać kluczowe inwestycje zrealizowane w regionie dzięki Funduszom Europejskim.
Zapraszamy do Strefy Produktu Regionalnego
1 maja zapraszamy w Słubicach także do Strefy Produktu Regionalnego, która jest współorganizowana przez Lubuskie Centrum Produktu Regionalnego w Zielonej Górze oraz głównych organizatorów Słubicko-Frankfurckiego Pikniku Europejskiego „20 lat razem w UE" .
W ramach Strefy Produktu Regionalnego lubuscy producenci regionalni będą prowadzili degustację produktów regionalnych oraz warsztaty z przygotowania produktu regionalnego.
Każdy koneser odwiedzający Strefę Produktu Regionalnego będzie mógł nabyć wspaniałe wyroby regionalne różnych branż m.in. wyroby cukiernicze, pieczywo, miody i produkty pszczelarskie, przetwory domowe oraz wyroby z dziczyzny.
#FunduszeUE #UEdlaLubuskiego #UE #UEdlaPL #EUREGIOPoland #FunduszeEuropejskiedlaLubuskiego #20latPolskiwUE
20-lecie Polski w Unii Europejskiej – wizyta Ministrów Spraw Zagranicznych w Słubicach
W środę 1 maja 2024 r. szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski oraz Minister Spraw Zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock wezmą udział w uroczystościach z okazji 20. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Ramowy program wydarzenia:
- 11.30 – powitanie Ministrów Polski i Niemiec oraz wpis do ksiąg pamiątkowych (miejsce: Collegium Polonicum przy ul. Kościuszki 1 w Słubicach);
- 12.50 – konferencja prasowa Ministra Radosława Sikorskiego i Minister Annaleny Baerbock (Collegium Polonicum przy ul. Kościuszki 1 w Słubicach, tłumaczenie symultaniczne);
- 13.20 – udział Ministrów Spraw Zagranicznych Polski i Niemiec w „Europejskim Pikniku" – o godz. 13.50 przewiduje się wygłoszenie krótkich przemówień okolicznościowych (scena, tłumaczenie konsekutywne);
- 14.00 – przejście Ministrów Sikorskiego i Baerbock przez most na Odrze, na którym będzie przygotowana wystawa fotografii upamiętniających akcesję Polski do Unii Europejskiej;
- 14.40 – dyskusja ze studentami Europejskiego Uniwersytetu Viadrina w języku angielskim, dostępna dla przedstawicieli mediów (miejsce: Uniwersytet Viadrina, Logensaal);
W wydarzeniach o godz. 11.30, 12.50, 13.20 i 14.00 ministrom będzie towarzyszył Marszałek Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński.
20 lat Polski w Unii Europejskiej
- 20 lat temu, 1 maja 2004 roku, Polska stała się pełnoprawnym członkiem wielkiej europejskiej rodziny - wspomina marszałek Marcin Jabłoński.
"Pamiętam radość na twarzach ludzi, którzy tego dnia wyszli z domów, żeby wspólnie przeżywać ten historyczny moment. To właśnie w województwie lubuskim, na granicznym moście łączącym Słubice i niemiecki Frankfurt, w symboliczny sposób zjednoczyliśmy się z Europą.
W miarę upływu lat, wielu z nas zdaje się zapominać, a nawet świadomie nie doceniać korzyści, które przyniosło przystąpienie do Unii Europejskiej. Podróżowanie, praca oraz nauka wewnątrz wspólnoty stała się dla Polaków codziennością. Otwartość granic oraz wspólny rynek zmienił nasze postrzeganie świata i dał impuls do ogromnych zmian społecznych. Fundusze Europejskie zmieniły nasze najbliższe otoczenie, nasz region. Dzięki nim marzenia, plany i kreatywność mieszkańców przeradzają się w realne inwestycje. Trudno dzisiaj znaleźć miejsce lub obszar, w których nie zobaczymy efektów naszej obecności we wspólnocie europejskiej. Te przemiany dotyczą nie tylko nowych dróg, obwodnic, hal sportowych, szkół, obiektów kultury czy placówek ochrony zdrowia. To tak naprawdę tysiące większych i mniejszych inwestycji!
W Lubuskiem jesteśmy dumni choćby z trasy S3, dzięki której możemy komfortowo podróżować nad morze i południe kraju. Nie można pominąć też budowy mostu na Odrze w Milsku, na który mieszkańcy czekali kilkadziesiąt lat, Parku Technologii Kosmicznych, parków i stref gospodarczych, elektrycznych autobusów, nowoczesnych tramwajów, czy bezpiecznych ścieżek rowerowych. Wsparcie unijne to również programy stypendialne, wsparcie szkolnictwa, a także pomoc dla osób w wieku senioralnym. W sumie do regionu trafiło ponad 22 miliardy złotych!
Lubuszanie mają dzisiaj pełne poczucie przynależności do wielkiej europejskiej rodziny. Świętujmy razem 20 lat obecności Polski w Unii Europejskiej!"
wg Newsletter UMWL
Komentarze